Úvod Strie

Strie

Strie vedle celulitidy představují jeden z nejčastějších kosmetických problémů lidí. Jsou to více méně drobné jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky, zejména v problémových oblastech těla. Jejich zabarvení se časem mění od jasně červené až po bílo stříbřitou barvu. Není možné se jich úplně zbavit, dá se jim však předcházet nebo je částečně eliminovat.

Jak vznikají strie?

Lidská kůže je tvořena několika vrstvami. Je elastická, tedy do určité míry pružná a s přirozeným růstem a zvyšováním objemu se natahuje. Je to díky elastickým vláknům, které kůže obsahuje. Pružnost kůže s věkem přirozeným způsobem klesá.

Strie jsou drobné pajizévky na kůži. Nevznikají však poškozením povrchu kůže, ale popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Strie vznikají při extrémním natažení kůže, v době kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku. Čím je organismus starší, tím víc se strie tvoří. Oblasti které jsou nejvíce postiženy tvorbou strií jsou boky, břicho, hýždě, stehna a prsa. Dá se tedy hovořit o problémových partiích těla.

Jak strie vypadají?

Jak už bylo uvedeno, strije jsou drobné jizvičky. Jejich velikost se pohybuje od několika milimetrů až po cca 1cm. Někdy se slévají dohromady a tvoří nehezké linie na povrchu kůže. Jejich barva se mění od narůžovělé až po fialovou. Časem strie poněkud vyblednou a mají lesklý perleťový nádech, přesto jsou na první pohled viditelné a představují (hlavně pro ženy) estetický problém.

Mají někteří lidé větší sklony k tvorbě strií?

Někteří jedinci mají skutečně větší sklony k tvorbě strií, je to z několika důvodů, mezi nejdůležitější patří:

 • Dědičnost. Strie se někomu tvoří ve větší míře, pokud má k tomu dotyčný geneticky dané vlohy.
 • Hormonální změny. Mohou nastat přirozeným způsobem (puberta, těhotenství, laktace, menopauza apod.) nebo poruchou vylučování hormonů do krevního řečiště. Hormonální změny vyvolává i užívání některých hormonálních léků a preparátů (anabolické steroidy, kortikoidy). Kůže se většinou jejich působením ztenčuje, tvorba kolagenu je omezena a mimo jiné mohou vznikat strie.
 • Těhotenství. U těhotenství záleží na mnoha faktorech. Kromě hormonálních změn jde především o množství a tempo nárůstu hmotnosti, o rozložení hmotnosti, o velikosti plodu apod.
 • Obezita. Někteří lidé jsou obézní a strie se jim netvoří. Jiní je mají. Může to ovlivnit opět množství a rychlost tloustnutí. Zvláště když dojde k obezitě v dospělém či starším věku.

Strie a těhotenství.

Nejčastějším obdobím vzniku strií je těhotenství, zvláště třetí trimestr. Kůže se s rychlým nárůstem bříška nedokáže dostatečně napínat, elastická vlákna praskají a vznikají trhlinky. Nicméně od začátku těhotenství je žena ohrožena striemi, protože se zvyšuje přísun potravy, žena rychleji tloustne, vlivem hormonů se zvětšují prsa a tak může dojít k poškození kůže. Kůže většinou začne svědit, tím ohlašuje, že není vše v pořádku. Proto je zapotřebí si hned při zjištění gravidity pořídit speciální přípravky k promazávání pokožky, které ji nejen zvlhčují, ale podporují i její pružnost. Kůži je nutné promazávat pravidelně několikrát denně, hlavně na spodní části břicha. Nejlépe je však mazat všechny problémové partie i poprsí. Toho se týká i období po porodu, kdy dochází k laktaci a prsa se zvětšují naléváním mléka. Částečně se dá zamezit tvorbě strií na prsou i vhodnou volbou podprsenky, která má být vždy dobrou oporou těžkých prsů.

Mnohé ženy prevenci strií v těhotenství zanedbávají, ale když už se strie vytvoří je poměrně pozdě. Zanechají nehezkou vzpomínku na proběhlou graviditu.

Tvoří se strie i mužům?

Striemi trpí většinou ženy, mají k tomu i větší předpoklady. Je to především proto, že mají sklony k rychlému přibírání a zvětšování objemu kůže hlavně v těhotenství.

U mužů se strie tvoří při dramatickém tloustnutí nebo při rychlém nárůstu svalové hmoty při intenzivním posilování. Pokud u toho muži berou nějaké anabolické steroidy, aby zvětšení svalů ještě podpořili, tak zároveň zvyšují i riziko vzniku nehezkých strií.

Dnešní mladí muži posilují víc kvůli větší přitažlivosti, než kvůli tělesné kondici, proto by měli brát vážně v úvahu i možnost vzniku strií.Další informace o zdravotních problémech najdete na webech Nadměrné pocení a Paradentóza.

Jak se zbavit strií?

Úplně se zbavit strií není možné. Kůže už je trvale poškozena. Hlavním úkolem je tedy prevence. K té patří:

 • Dostatečný přísun tekutin.
 • Správná životospráva.
 • Promazávání ohrožených partií těla.
 • Prokrvující masáže.
 • Pomalé přibývání na váze.
 • Pozvolné posilování.

Pokud se hovoří o promazávání, je tím myšleno pravidelné několikadenní mazání s lehkou prokrvující masáží za pomoci speciálních účinných krémů či tělových mlék, které zamezují tvorbu strií a zvyšují elasticitu kůže. Platí to nejen pro ženy v těhotenství, ale i pro muže, kteří intenzivně posilují. Přípravky k promazávání (např. Bonella aj.) se dají zakoupit v lékárnách nebo v internetových obchodech. O účinnosti se dá uvažovat zhruba po dvouměsíční aplikaci.

Pokud už strije vznikly, lze jejich projevy zmírnit:

 • Masážemi. Při masážích lze použít mořskou houbu, to pokud si je postižený chce dělat sám. Jinak je spousta pracovišť, které nabízí speciální masáže a lymfodrenáže ke zmírnění celulitidy a projevů strií.
 • Mazáním. Opět se hovoří o promazávání speciálními krémy, mléky, balzámy, které zmírňují viditelnost strií, zesvětlují je apod. Přes vyšší cenu jsou žádané, pro jednoduchost aplikace. Jejich účinnost může odpovídat ceně.
 • Mikrodermabrazí. Je to záležitost, kterou provádí vždy odborníci. Jde o kosmetický zákrok k vyhlazení kůže, čímž se řeší nejen strie, ale i jiné kosmetické vady. Za použití oxidu hlinitého se povrch kůže jemně zbrousí. Není to zrovna levná záležitost, ale je vcelku účinná a rychlá.

Závěr

Strie trápí mnoho mužů a hlavně žen. Vypadají nehezky a často hyzdí postavu. Je těžké se jejich vzniku vyhnout, ale mnohem těžší se jich zbavit. Dobrá životospráva a správná péče o pokožku může vznik strií eliminovat i v rizikových obdobích (např. v těhotenství). Navíc je důležité si uvědomit, že na pohled nejsou strie přitažlivé, ale neznamenají zdravotní problém.


Diskuse (74 komentářů)

Vlado, (17. 09. 2012 20:15) Reagovat
Zdravím, mám 26 rokov, ja mám strie na chrbte od puberty, ked som rýchlo narástol, meriam 194 cm. Vyzerá to naozaj akoby ma bičovali alebo ako si myslia niektorí, doma bili :D Rozmýšlal som o tetovaní, ktoré by tieto strie zamaskovali...
Radka, (04. 01. 2013 18:24) Reagovat
Jestli se vám tetování líbí a opravdu ho chcete, jděte do toho, ale jen kvůli striím bych ho asi nepodstupovala, zvlášť když je máte na zádech. Záda člověk až tak často neukazuje a myslím si, že se na tyhle mírné estetické "nedostatky" pohlíží hůř u žen než u mužů.
Tereza, (16. 01. 2013 10:35) Reagovat
Tetování je zajímavý a vcelku dobrý nápad, ale já mám strie na stehnech a tam by asi nevypadalo pěkně. Ještě by mi možná víc rozšiřovalo stehna...:)
gabča, (31. 01. 2013 19:35) Reagovat
Zajímalo by mě, do jaké míry jsou strie dědičné. U nás v rodině je mají snad všechny ženy po těhotenství. Tak si nedělám iluzi, že mě minou. Zkusím nějaké krémy (až to bude aktuální) a budu doufat, ale nevím nevím.
Tomáš, (09. 02. 2013 22:58) Reagovat
Ahoj, strie mám uz od 10ti let, teď je mi 17. Dřív jsem byl tlustý, teď jsem se vypracoval. Strie trochu zmizeli, ale ve směs zůstali. Když je někdo moc zvědavý, tak mu řeknu, že přítelkyně je dost divoká (strie mám hlavně na zádech), zatim to na lidi platí. Není to nic hrozného, jde jen o to si zvyknout na cumili :D
Veronika, (13. 02. 2013 10:38) Reagovat
Já mám také strie na zádech. Většinu roku mě to nevadí, ale v létě u vody jo. Nedokážu si zvyknout na čumily, navíc mám pořád pocit, že na mě koukají, i když to tak třeba vůbec není. Kvůli tomu si to u vody nikdy ani pořádně neužiju.
Klára, (04. 03. 2013 13:07) Reagovat
Je důležité se na to příliš nesoustředit. Já mám zase hodně tlustá stehna a u vody se na to snažím nemyslet a užít si léto, i když nemám postavu modelky.
verča, (09. 03. 2013 17:17) Reagovat
Ahojky je mi 14 a mám už asi dva roky strie jsem dost vysoká a dělám modeling a docela to začíná být problémem ! :( nevíte jak se toho zbavit?dekujii za odpověd...
Zdena, (27. 03. 2013 14:19) Reagovat
Strie jsou na dlouhá trať. Problémem je, že jste rychle vyrostla (asi). Možná laserem u lékaře? Každopádně vám je teprve 14, takže je pravděpodobnost, že ještě budete růst, tak mažte pokožku krémy, ať se vám strie znovu neobjevují či neprohlubují.
Anet, (05. 04. 2013 16:23) Reagovat
Donedávna jsem si myslela, že se mi strie vůbec netýkají, ale teď jsme je objevila na hýždích. Ani nevím, jak je tam mám dlouho, ale nevím, kde se vzali. Nevyrostla jsem ani jsem nestloustla. Nevěděla jsem, že se můžou tvořit i bez toho. Nejsou nijak výrazné, ale štve mě to.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Strie.eu
Kontakty