Úvod Strie

Strie

Strie vedle celulitidy představují jeden z nejčastějších kosmetických problémů lidí. Jsou to více méně drobné jizvičky, které se objevují na povrchu pokožky, zejména v problémových oblastech těla. Jejich zabarvení se časem mění od jasně červené až po bílo stříbřitou barvu. Není možné se jich úplně zbavit, dá se jim však předcházet nebo je částečně eliminovat.

Jak vznikají strie?

Lidská kůže je tvořena několika vrstvami. Je elastická, tedy do určité míry pružná a s přirozeným růstem a zvyšováním objemu se natahuje. Je to díky elastickým vláknům, které kůže obsahuje. Pružnost kůže s věkem přirozeným způsobem klesá.

Strie jsou drobné pajizévky na kůži. Nevznikají však poškozením povrchu kůže, ale popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Strie vznikají při extrémním natažení kůže, v době kdy dochází k rychlému váhovému přírůstku. Čím je organismus starší, tím víc se strie tvoří. Oblasti které jsou nejvíce postiženy tvorbou strií jsou boky, břicho, hýždě, stehna a prsa. Dá se tedy hovořit o problémových partiích těla.

Jak strie vypadají?

Jak už bylo uvedeno, strije jsou drobné jizvičky. Jejich velikost se pohybuje od několika milimetrů až po cca 1cm. Někdy se slévají dohromady a tvoří nehezké linie na povrchu kůže. Jejich barva se mění od narůžovělé až po fialovou. Časem strie poněkud vyblednou a mají lesklý perleťový nádech, přesto jsou na první pohled viditelné a představují (hlavně pro ženy) estetický problém.

Mají někteří lidé větší sklony k tvorbě strií?

Někteří jedinci mají skutečně větší sklony k tvorbě strií, je to z několika důvodů, mezi nejdůležitější patří:

 • Dědičnost. Strie se někomu tvoří ve větší míře, pokud má k tomu dotyčný geneticky dané vlohy.
 • Hormonální změny. Mohou nastat přirozeným způsobem (puberta, těhotenství, laktace, menopauza apod.) nebo poruchou vylučování hormonů do krevního řečiště. Hormonální změny vyvolává i užívání některých hormonálních léků a preparátů (anabolické steroidy, kortikoidy). Kůže se většinou jejich působením ztenčuje, tvorba kolagenu je omezena a mimo jiné mohou vznikat strie.
 • Těhotenství. U těhotenství záleží na mnoha faktorech. Kromě hormonálních změn jde především o množství a tempo nárůstu hmotnosti, o rozložení hmotnosti, o velikosti plodu apod.
 • Obezita. Někteří lidé jsou obézní a strie se jim netvoří. Jiní je mají. Může to ovlivnit opět množství a rychlost tloustnutí. Zvláště když dojde k obezitě v dospělém či starším věku.

Strie a těhotenství.

Nejčastějším obdobím vzniku strií je těhotenství, zvláště třetí trimestr. Kůže se s rychlým nárůstem bříška nedokáže dostatečně napínat, elastická vlákna praskají a vznikají trhlinky. Nicméně od začátku těhotenství je žena ohrožena striemi, protože se zvyšuje přísun potravy, žena rychleji tloustne, vlivem hormonů se zvětšují prsa a tak může dojít k poškození kůže. Kůže většinou začne svědit, tím ohlašuje, že není vše v pořádku. Proto je zapotřebí si hned při zjištění gravidity pořídit speciální přípravky k promazávání pokožky, které ji nejen zvlhčují, ale podporují i její pružnost. Kůži je nutné promazávat pravidelně několikrát denně, hlavně na spodní části břicha. Nejlépe je však mazat všechny problémové partie i poprsí. Toho se týká i období po porodu, kdy dochází k laktaci a prsa se zvětšují naléváním mléka. Částečně se dá zamezit tvorbě strií na prsou i vhodnou volbou podprsenky, která má být vždy dobrou oporou těžkých prsů.

Mnohé ženy prevenci strií v těhotenství zanedbávají, ale když už se strie vytvoří je poměrně pozdě. Zanechají nehezkou vzpomínku na proběhlou graviditu.

Tvoří se strie i mužům?

Striemi trpí většinou ženy, mají k tomu i větší předpoklady. Je to především proto, že mají sklony k rychlému přibírání a zvětšování objemu kůže hlavně v těhotenství.

U mužů se strie tvoří při dramatickém tloustnutí nebo při rychlém nárůstu svalové hmoty při intenzivním posilování. Pokud u toho muži berou nějaké anabolické steroidy, aby zvětšení svalů ještě podpořili, tak zároveň zvyšují i riziko vzniku nehezkých strií.

Dnešní mladí muži posilují víc kvůli větší přitažlivosti, než kvůli tělesné kondici, proto by měli brát vážně v úvahu i možnost vzniku strií.Další informace o zdravotních problémech najdete na webech Nadměrné pocení a Paradentóza.

Jak se zbavit strií?

Úplně se zbavit strií není možné. Kůže už je trvale poškozena. Hlavním úkolem je tedy prevence. K té patří:

 • Dostatečný přísun tekutin.
 • Správná životospráva.
 • Promazávání ohrožených partií těla.
 • Prokrvující masáže.
 • Pomalé přibývání na váze.
 • Pozvolné posilování.

Pokud se hovoří o promazávání, je tím myšleno pravidelné několikadenní mazání s lehkou prokrvující masáží za pomoci speciálních účinných krémů či tělových mlék, které zamezují tvorbu strií a zvyšují elasticitu kůže. Platí to nejen pro ženy v těhotenství, ale i pro muže, kteří intenzivně posilují. Přípravky k promazávání (např. Bonella aj.) se dají zakoupit v lékárnách nebo v internetových obchodech. O účinnosti se dá uvažovat zhruba po dvouměsíční aplikaci.

Pokud už strije vznikly, lze jejich projevy zmírnit:

 • Masážemi. Při masážích lze použít mořskou houbu, to pokud si je postižený chce dělat sám. Jinak je spousta pracovišť, které nabízí speciální masáže a lymfodrenáže ke zmírnění celulitidy a projevů strií.
 • Mazáním. Opět se hovoří o promazávání speciálními krémy, mléky, balzámy, které zmírňují viditelnost strií, zesvětlují je apod. Přes vyšší cenu jsou žádané, pro jednoduchost aplikace. Jejich účinnost může odpovídat ceně.
 • Mikrodermabrazí. Je to záležitost, kterou provádí vždy odborníci. Jde o kosmetický zákrok k vyhlazení kůže, čímž se řeší nejen strie, ale i jiné kosmetické vady. Za použití oxidu hlinitého se povrch kůže jemně zbrousí. Není to zrovna levná záležitost, ale je vcelku účinná a rychlá.

Závěr

Strie trápí mnoho mužů a hlavně žen. Vypadají nehezky a často hyzdí postavu. Je těžké se jejich vzniku vyhnout, ale mnohem těžší se jich zbavit. Dobrá životospráva a správná péče o pokožku může vznik strií eliminovat i v rizikových obdobích (např. v těhotenství). Navíc je důležité si uvědomit, že na pohled nejsou strie přitažlivé, ale neznamenají zdravotní problém.


Diskuse (74 komentářů)

hanka, (06. 05. 2013 10:58) Reagovat
holky já jsem zkusila olej od elasti, mamka ho používá v těhotenství a strie sice už nezmizí, ale zatáhnou se nejsou takové červené
Andy, (09. 05. 2013 05:53) Reagovat
[quote name="hanka"]holky já jsem zkusila olej od elasti, mamka ho používá v těhotenství a strie sice už nezmizí, ale zatáhnou se nejsou takové červené[/quote]A když to mamka používá v těhotenství, tak to asi slouží i jako prevence, že? Jsem na začátku těhotenství a také hledám nějaký vhodný krém, abych předešla striím. Díky za tip.
hanka, (14. 05. 2013 11:45) Reagovat
[quote name="Andy"][quote name="hanka"]holky já jsem zkusila olej od elasti, mamka ho používá v těhotenství a strie sice už nezmizí, ale zatáhnou se nejsou takové červené[/quote]A když to mamka používá v těhotenství, tak to asi slouží i jako prevence, že? Jsem na začátku těhotenství a také hledám nějaký vhodný krém, abych předešla striím. Díky za tip.[/quote]Andy je to jako prevence na strie, ale začaly se mi dělat asi jsem trochu přibrala, tak právě proto mažu a po oleji elasti-q se opravdu krásně zatahují
Vali, (05. 06. 2013 09:00) Reagovat
[quote name="Betynka"]Zdravím Vás! Před cca 4 dny jsme zjistila, že mám strie na zadku a malinko na bocích. Myslela jsem si nejdřív, že jsem poškrábaná, ale jsou to právě strie, dnes jsme si koupila krém proti celulitidě a striím v DM za 159 Kč. Tak uvidím. Je mi 13 let a taky se mi to nelíbí, ale hlavně to chce klid! Každá jsme krásná nějak jinak! Uvědomme si to! :roll:[/quote]A pomáhá ten krém? Také jsem teď zcela náhodně po sprše objevila, že mám na zadní straně stehen strie. Ani nevím, jak dlouho je tam mám, ale co o nich vím, tak se cítím méně jistě a štve mě to, ale nevím, jestli se proti tomu dá něco dělat. Určitě nebudu skoušet nic drahého, ale ten krém bych zkusila, jestli funguje.
Michala, (10. 06. 2013 09:51) Reagovat
[quote name="Zdena"]Tak tím jsme si asi ženský prošly všechny. Také jsem strávila pubertu u zrcadla a koukala jsme na svůj nos (mám ho trochu větší) a byl to pro mě nepředstavitelný problém, který mě trápil a dnes? Mám jiné starosti a jsem už se sebou celkem spokojená. Mohla bych být hubenější, mít méně povislá prsa, mít hustější vlasy...Vždycky se něco najde.:)[/quote]Sebevědomí ani tak nevychází z toho, jak je člověk dokonalý, ale jakou má povahu a co si on sám o sobě myslí. Znám holky, které jsou krásné a mají komplexy méněcennosti a pak na ulici vidím holky, které si vezmou vyzývavé oblečení i přes zjevné nedostatky různého charakteru a vypadá to,že je to vůbec netrápí.:)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Strie.eu
Kontakty